top of page
  • Writer's pictureVNK serviss

SIA "VNK SERVISS" SPECIĀLISTS SKAIDRO MŪSU PARADUMU IETEKMI UZ NOTEKŪDEŅU UN VIDES PIESĀRŅOJUMU


Kādēļ ir svarīgi runāt un domāt par notekūdeņu tēmu?


Jānis Zviedris: Notekūdeņi savā ziņā ir sabiedrības spogulis. Notekūdeņos atrodams piesārņojums, kuru radām mēs – cilvēki, savā ikdienas dzīvē un darbā, strādājot birojos, ražošanas uzņēmumos, ēdināšanas nozarē u.c. jomās, praktiski jebkurā tautsaimniecības nozarē. Neattīrītos notekūdeņos novadītās piesārņojošās vielas var parādīt un parāda mūsu visu ikdienas paradumus un izpratni par to, kā kopīgi veidojas mūsu ietekme uz apkārtējo vidi.

Kāpēc ir svarīgi attīrīt notekūdeņus, pirms tos novada atpakaļ vidē? Kas notiek, ja piesārņojums netiek novērsts?


Jānis Zviedris: Virszemes ūdens resursi – dīķi, upes, ezeri un, galu galā, jūra, saņemot pārlieku lielu barības vielu daudzumu, aizaug ar dažādiem ūdensaugiem. Tie, patērējot šīs barības vielas, patērē arī ūdenī esošo skābekli, kas paliek mazāk pieejams dabīgai ekosistēmas florai un faunai, kas rezultātā nomirst. Vairums no mums ir redzējuši noslāpušas zivis upēs un ezeros ar vēderiem gaisā. Tāds ir rezultāts, ja notekūdeņus neattīra un novada vidē. Gribam peldēties tīros ūdeņos, makšķerēt dzīvas un veselas zivis, elpot tīru gaisu pie ūdeņiem, kas nesmako, tāpēc notekūdeņu attīrīšana ir ļoti nozīmīgs jautājums.


Kā mūsu paradumi ietekmē notekūdeņu attīrīšanu un vides piesārņojumu? Vai attiecībā uz notekūdeņiem pastāv kādi konkrēti fakti, kas man būtu jāzina?


Jānis Zviedris: Viennozīmīgi ir svarīgi apzināties, ka kvalitatīvs kanalizācijas jeb notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas pakalpojums ir abpusēja atbildība un rīcība. Mums visiem ir jāatceras, ka tualetes pods nav atkritumu tvertne. Tajā jānovada tikai pašu radītie fizioloģiskie izdalījumi un tualetes papīrs. Protams, ir arī dušas, vannas, izlietnes, trauku mazgājamās mašīnas, veļasmašīnas. Arī šeit rodas notekūdeņi, tomēr mazāk piesārņoti nekā tualetēs. Šādus notekūdeņus var savākt, novadīt un attīrīt kontrolēti, bez liekiem sarežģījumiem.


Ja notekūdeņos novada visu, kas saimniecībā ir lieks (piemēram, neizmantotas zāles, higiēnas preces, vecu pārtiku, taukus un par dažādus priekšmetus), tad rodas problēmas. Centralizētas kanalizācijas sistēmas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtas nav piemērotas cita veida piesārņojuma attīrīšanai. Tas nozīmē to, ka, šo piesārņojumu neattīrot, tas izplūst vidē un rada neatgriezeniskus vides piesārņošanas procesus. Notekūdeņi ir būtībā pats pēdējais, par ko cilvēks domā, tomēr atstāj vienu no ievērojamākajām ietekmēm uz vides dzīvotspējas saglabāšanu!Comments


bottom of page