top of page
Writer's pictureVNK serviss

“ReNutriWater” projekta partneri apmeklē pilotprojektus Latvijā

2024. gada 26. un 27. septembrī projekta “ReNutriWater” partneri pēc ilgāka laika satikās klātienē Latvijā. Tikšanās laikā projekta partneri apmeklēja pilotprojektu vietas Ugālē un Jūrmalā, kur projekta partneri no Latvijas – SIA “VNK Serviss” un SIA “Jūrmalas ūdens” – iepazīstināja ar sasniegtajiem projekta rezultātiem.

SIA “VNK serviss” pilotprojektā pēta Ugāles ciema notekūdeņu bioloģisko attīrīšanas iekārtu attīrīto notekūdeņu atkārtotu izmantošanu kā ar barības vielām vērtīgu resursu kultūru audzēšanā, kontrolētos un drošos siltumnīcas apstākļos audzējot projektā izvēlēto kultūru – kukurūzu un izmantojot dažādas kvalitātes ūdeņus kukurūzas laistīšanai. 

Iespējams, daudziem rodas skepses pilns jautājums, kādēļ mums par to jādomā un kādēļ kas tāds jādara? "Atbilde uz to ir vienkārša," vēsta SIA "VNK serviss" ražošanas tehnoloģijas vadītājs Jānis Zviedris.

"Lai arī Latvijā ir pieejami labas kvalitātes dzeramā ūdens resursi, tomēr bieži vien tos izmantojam piemājas zālāju, dārzu un lauku laistīšanai neaizodmājoties, ka zemē izlejam apjomīgu daudzumu centralizēti sagādāta, attīrīta un piegādāta ūdens, kas ir lietojams pārtikā," skaidro Jānis.

Vai varētu iedomāties, ka veikalā nopērkam, piemēram, pienu, alu, un izlejam to zālājā? Jāatceras, ka dzeramais ūdens mūsu mājokļu krānos nav dabas parādība. Aizvien karstākas vasaras un klimata pārmaiņas SIA “VNK serviss” daudzviet rada aizvien lielākus izaicinājumus nodrošināt visiem iedzīvotājiem kvalitatīvu un drošu dzeramo ūdeni pietiekamā apjomā un ar atbilstošu spiedienu dzeramā ūdens apgādes sistēmā, kurā ieguldāms neskaitāmu stundu nepārtraukts darbs, ko veic kvalificēti speciālisti un kuru ūdens nozarē visā pasaulē paliek aizvien mazāk.

Pilotprojekts kukurūzas audzēšanā uzsākts šī gada maija beigās un raža ievākta pēc projekta partneru apmeklējuma šī gada 30. septembrī, lai analizētu turpmāk gan izmantotās augsnes, gan izaudzētās kukurūzas kvalitāti gan kvalitātes, gan veselības un augu drošības aspektu kontekstā. Visā kukurūzas audzēšanas laikā SIA “VNK serviss” veica dažādus mērījumus, lai noteiktu gan attīrīto notekūdeņu, gan augsnes kvalitātes izmaiņas. Šobrīd turpinās darbs ar tālāku datu ieguvi laboratorijās, to apkopošanu, analīzi un secinājumiem.

Pilotprojektu apskatē 26. septembrī Ugāli apmeklēja projekta partneru pārstāvji no Lietuvas, Polijas, Dānijas un Somijas un atzinīgi novērtēja līdz šim paveikto. Vadošais projekta partneris īpaši atzinīgi vērtē Ugāles ciema notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtu infrastruktūru un estētisko izskatu ar iekoptu zālienu un ziediem, par ko īpaši jāpateicas šo iekārtu ilggadējai operatorei Birutai Saņinai, kura arī aktīvi iesaistījās projektā dažādu mērījumu veikšanā un siltumnīcas uzraudzīšanā.

27. septembrī konferencē Rīgā SIA “VNK serviss” projekta partnerus iepazīstināja detalizētāk ar pirmajiem starprezultātiem. Konferences laikā tika pārrunāti arī turpmākie soļi projekta īstenošanā un izvirzīto mērķu sasniegšanā, kā lielāko uzsvaru 2025. gada laikā liekot sabiedrības informēšanas kampaņām dažādās mērķauditorijās.

Plašāka informācija par projektu, tā mērķiem un īstenošanu pieejama: https://interreg-baltic.eu/project/renutriwater/




bottom of page